Skip to main content

People

 KTH

Ahmet Bahadir

Yildiz

abyildiz@kth.se

anknuten doktorand

Andrei

Ruban

ruban@kth.se

universitetslektor

Benjamin

Neding

bneding@kth.se

doktorand

Ca​​​​​​​rl

Dahlberg

carldahl@kth.se

forskare

Charlotte​​​​​​​ ​​​​​​​

Holgersson

chahol@kth.se

universitetslektor

Chia-Ying ​​​​​​​

Chou

cychou@kth.se

doktorand

Durga ​​​​​​​​​​​​​​

Ananthanarayanan

durgaa@kth.se anknuten postdoktor

Fredrik ​​​​​​​

Haglöf

fredrikk@kth.se

anknuten doktorand

Greta ​​​​​​​

Lindwall

gretal@kth.se

professor
projektledare: Powder Based Material

Gustave ​​​​​​​ Notander notander@kth.se affärsutvecklingscoach

Henrik ​​​​​​​ 

Larsson

henrik@thermocalc.se

forskare

Huahai ​​​​​​​

Mao

huahai@kth.se

forskare

Jing ​​​​​​​ Zhang jizh@kth.se anknuten doktorand

Joakim ​​​​​​​

Odqvist

odqvist@kth.se

Universitetslektor, enhetschef

projektledare: Structure modelling

John ​​​​​​​

Ågren

john@kth.se

senior forskare

Jonas ​​​​​​​

Faleskog

faleskog@kth.se

professor

Joshva ​​​​​​​

Kumpati

joshva@kth.se

doktorand

Lars ​​​​​​​

Höglund

lhoglund@kth.se

forskare

Malin ​​​​​​​

Selleby

malin@kth.se

professor

projektledare: Generic Calphad

Manon ​​​​​​​

Bonvalet

bonvalet@kth.se

forskare

Mats ​​​​​​​

Hillert

hillert@kth.se

senior forskare

Mehdi​​​​​​​ ​​​​​​​ Nourazar Khoshknab mehdin@kth.se doktorand
Niklas Holländer ​​​​​​​ Pettersson nikpet@kth.se anknuten postdoktor

Pavel ​​​​​​​

Korzhavyi

pavelk@kth.se

universitetslektor

projektledare: Generic ab-initio

Peter ​​​​​​​ Gudmundson petergu@kth.se professor

Peter ​​​​​​​

Hedström

pheds@kth.se

professor

projektledare: Structure Characterization

Prasath Babu ​​​​​​​

Rajan

pbrrajan@kth.se

forskare

Sen ​​​​​​​ Lin senlin@kth.se anknuten doktorand

Sofia ​​​​​​​

Ritzén

ritzen@kth.se

professor

Victor ​​​​​​​ Lamelas Cubero vlc@kth.se doktorand

Zhangting ​​​​​​​

He

zhahe@kth.se

doktorand

QTEAB
David Linder matin.linder@questekeurope.com Materials Design Engineer

Ida​​​​​​​

Berglund

ida.berglund@questekeurope.com

Managing director

Jiayi​​​​​​​ Yan jiayi.yan@questekeurope.com Materials Design Engineer

Martin​​​​​​​

Walbrühl

martin.walbruhl@questekeurope.com

Materials Design Engineer

Page responsible:webmaster@mse.kth.se
Belongs to: Materials Science and Engineering
Last changed: Jun 09, 2020